Choď na obsah Choď na menu
 


BERKA, Tomáš / FREŠO, Fedor: Rocková Bratislava (2013)

 

-1857-_rockova_bratislava_rf2.jpeg

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE:

Autori: BERKA, Tomáš / FREŠO, Fedor
Názov: Rocková Bratislava
Vydavateľ: Slovart, Bratislava
Rok vydania: 2013
ISBN: 978-80-556-0892-1
Počet strán: 336 s.
Rozmer: 220×250 mm

 

CHARAKTERISTIKA:

 

Kniha Rocková Bratislava mala pôvodne vyjsť o rok slôr u vydavateľstva Albert Marenčin - PT, pod ISBN 978-80-811-4075-4, na 304 stranách, v rozmeroch 180×210 mm, bola zaradená do predajnej siete Martinus s predbežným dátumom vydania 29.2.2012. Napokon vyšla vo vydavateľstve Slovart.

Nové rytmy, decibely, anglické texty, kožené bundy, dlhé vlasy, kvetinky s gorálkami, skrátené uvažovanie a ešte kratšie sukne. Otcovia sa nešťastne prizerajú ako sa im synovia a dcéry odcudzujú a nekresťansky zbožňujú nové idoly. Tradičná schéma – kostol-krčma-rodina – sa im pred očami rozpadáva na prach. Končia sa päťdesiate roky – doba predmagnetofónová. V Bratislave a celom Československu doznievajú obludné rozsudky zločinných komunistických procesov. Na nič netušiacu prispatú krásavicu na Dunaji sa rúti nevídaná pohroma.
 
Pätnásť rokov po vojne a osem pred Rusmi sa za hranicami Československa opäť rinčí zbraňami – ale teraz s novou muníciou – ROCK AND ROLL-om. Po roku 1960 nekompromisne prevalcuje všetko, čomu dovtedy ohlupovaná mládež verila. Táto pohroma bola neskôr prehlušená skutočnou pohromou – rachotom spriatelených tankov v uliciach a tvrdou husákovskou normalizáciou. Rocková hudba však prežila všetky nepriazne osudu, politického a zväzáckeho ohlupovania aj nové, slobodné pomery. Svoj prirodzený odpor k establishmentu pretransformovala do punkovejšieho alebo sofistikovanejšieho hávu.

Legendárni hudobníci Fedor Frešo a Tomáš Berka zmapovali vyše 300 rockových, pôvodne beatových bratislavských zoskupení a kapiel, ktoré sa od roku 1960 po súčasnosť významne zapísali do slovenskej hudobnej histórie.

Publikáciu doplnili kapitolami o sivých eminenciách, ktoré na pódiách nebolo vídať, ale bez ktorých by fungovanie kapiel nebolo mysliteľné. Pozoruhodný je aj pohľad na skúšobne, domy kultúry a domovské stanice kapiel, ako i jedinečná exkurzia do obyčajov panujúcich na zájazdoch.

Históriu bratislavského rocku uzatvára podrobný menný a kapelový register s ambíciou zachytiť takmer 1 500 rockových muzikantov aj s kapelami, v ktorých pôsobili, ako i názvy, zloženie a roky fungovania rockových zoskupení pôsobiacich na území nášho hlavného mesta.

 

ĎALŠIE OBALY:

 

rockova_bratislava_1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Portrét


Posledné fotografie


FacebookArchív

Kalendár
<< január / 2019 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 64430
Mesiac: 2917
Deň: 91