GÖSSEL, Gabriel / ŠÍR, Filip: Český katalog nahrávek gramofonové firmy Esta 1930-1946 (2014)

dostupné v digi-študovni MSPH

esta.jpg

Autori: GÖSSEL, Gabriel / ŠÍR, Filip
Názov: Český katalog nahrávek gramofonové firmy Esta 1930-1946
Vydavateľ: Moravská zemská knihovna, Brno
Rok vydania: 2014 [1. vydanie]
ISBN: 978-80-7051-203-6
Počet strán: 370 s.
Rozmer: 30 cm
Náklad: 100 kusov
Jazyk: český
Anglická verzia: Czech Catalogue of ESTA Gramophone Company, 1930–1946 (2014)
Lektorovali: Mgr. MgA. Dan Dlouhý Ph.D., Mgr. Michal Škopík

CHARAKTERISTIKA:

Predmetom tejto publikácie sú gramoplatne určené pre český trh, ktoré vydávala počas svojej samostatnej existencie, teda v rokoch 1930-1946, prvá československá gramofónová spoločnosť Esta.

Pri rekonštruovaní jednotlivých radov objednávacích čísel vydávaných snímok pracovali autori predovšetkým s fyzicky nájdenými platňami, s nahrávacími kartami zachovanými v archíve Supraphonu, s inzerciou v dobových časopisoch a ďalej s radom firemných propagačných materiálov, reklamných prospektov či obchodných katalógoch gramofónových platní ako firmy Esta, tak jednotlivých obchodníkov s platňami.

Hoci publikácia nezahŕňa katalogizáciu nahrávok určených pre Slovensko, poskytuje asi najrelevantnejšie datovanie vydaní jednotlivých singlov podľa ich matričných čísiel (s. 50), keďže v tom období sa na etiketách roky vydania neuvádzali. Práve preto je táto publikácia zaradená aj do bibliografie Múzea slovenskej populárnej hudby.

<< júl / 2018 >>